مراکز داده (دیتاسنتر):

مراکز داده یا دیتاسنتر به مجموعه ای از سرویس­گرها، زیرساخت ­های ارتباطی و امنیتی و تجهیزات الکترونیکی گفته می ­شود که به منظور ارائه، نگهداری و پشتیبانی از سرویس ­های تحت شبکه مورد استفاده قرار می­گیرند. در دهه‌های اخیر با توجه به حساسیت حفظ اطلاعات داده ها در سازمان­ها و وابستگی روز افزون کسب و کارها به فناوری اطلاعات، تقاضا برای خدمات مراکز داده افزایش یافته است و دیتاسنترها نقش کلیدی را در حوزه اقتصاد دیجیتال ایفا می­نمایند و پشتیبانی طیف عظیمی از فعالیت‌های مهم دولت‌ها، جوامع و کسب و کارها را بر عهده دارند. در واقع از دیدگاه سازمانی در فناوری اطلاعات، دیتاسنترها بستر لازم را برای پیاده‌سازی و اجرای بدون وقفه برنامه‌های کاربردی سازمان‌ها و فعالیت آن­ها فراهم می‌کنند.

زیرساخت مراکز داده (دیتاسنتر):

هر چند این امکان وجود دارد که تقریبا هر نوع فضایی را با تغییر کاربری به دیتاسنتر تبدیل کرد، لیکن معماری استاندارد و اصولی ساختمان دیتاسنتر، نیازمند مطالعات و بررسی‌های پیچیده فنی و کارشناسی می‌باشد.

جهت ایجاد یک مرکز داده مدرن و مطابق استاندارد، صرف نظر از مباحث مربوط به هزینه‌های اولیه، لازم است تا نقاطی که برای استقرار و احداث ساختمان دیتاسنترها انتخاب می‌شوند، از لحاظ جغرافیایی، مسافت تا نقاط پرخطر همچون جایگاه های سوخت، مسیرهای جاده ای پرتردد و فرودگاه‌ها، پایداری لرزه‌ای، شرایط جوی هوا، دسترسی نزدیک به منابع پرقدرت انرژی و امکانات ارتباطی پر سرعت و ... مورد بررسی قرار گیرند. پس از انتخاب نقطه جغرافیایی، نیاز به اجرای بخش عمرانی و زیرساختی مرکز داده شامل طراحی و معماری فضاهای داخلی، سیستم سرمایشی، سیستم امنیت فیزیکی، کابل کشی های برق و شبکه، سیستم تامین و توزیع برق پایدار و با کیفیت و سیستم اعلام و اطفای حریق می­ باشد که می­ بایست معماری ساختمان و زیرساخت مرکز داده مطابق استانداردهای زیرساختی (بر اساس استانداردهای TIA-942 و BICSI) صورت پذیرد. بدین منظور سازمان­ ها جهت طراحی و ساخت یک مرکز داده نیازمند مشاوره دقیق متخصصین فنی در این حوزه و ارائه طراحی دقیق ساخت توسط ایشان می­باشند.

لازم به توضیح است با توجه به محدودیتهای طراحی و ساخت مراکز داده ثابت همچون عدم وجود مکان مناسب جهت ساخت، هزینه­های اولیه بالا، زمان طولانی طراحی و ساخت، عدم توانایی حمل و جابجایی مرکز داده در مواقع اضطرار و ... برخی سازمان­ها اقدام به طراحی و ساخت مراکز داده سیار و ماژولار می نمایند که این امر نیز نیازمند بررسی دقیق و ارائه خدمات مشاوره و طراحی دقیق جهت ساخت چنین مراکز داده­ای می باشد.

لذا شرکت آرکا شبکه به واسطه حضور نیروهای متخصص آمادگی کامل داشته تا با ارائه مشاوره حرفه‌ای در زمینه طراحی، تامین تجهیزات و پیاده‌سازی دیتاسنتر، شما را در جهت تامین هر چه بهتر نیازهای سازمان خود یاری نماید.


نسخه چاپیارسال به دوستاندفعات بازدید: 264012345
تعداد آرا: 0

نظر شما: